Ultrahelipuhastus töötati välja umbes 1950. aasta paiku. Kuidas ja millest see kõik aga tegelikult algas?
Esimesed avastused
Pärast mitmesugustete allikate sirvimist võiksime alustada juba 6. sajandist eKr. Umbes tol ajal kirjutas Pythagoras oma heliteaduse teoorias, et keelpille ja akustikat võib iseloomustada matemaatiliselt.
Umbes kaks aastatuhandet hiljem, 1794. aastal, avastas Lazzaro Spallanzani nahkhiirte saladuse – kajalokaatori. Ta demonstreeris, et nahkhiired pidasid jahti ja liikusid inimkõrvale kuuldamatu heli, mitte nägemise järgi.
aastal täiendasid vennad Jacques ja Pierre Curie teadmisi püroelektri kohta. See on materjali tekitatud elektriline potentsiaal vastuseks temperatuuri muutumisele. Nad avastasid piesoelektrilise efekti. See oli teaduslik alus, et luua esimene muundur/andur, mis tekitaks ja tuvastaks ultrahelilaineid õhus ja vees.
20. sajand ja tehnoloogia
Esimese maailmasõja ajal 1917. aastal rakendas Paul Langevin allveelaevade avastamiseks ultrahelitehnoloogiat. Hiljem kujundati seda tehnoloogiat mitmesuguseks otstarbeks. Ultraheli hakati kasutama ja arendama meditsiinis, farmaatsias, sõjaväes ja tööstuses.
Ultrahelitehnoloogia arengust saavad kasu paljud tööstusharud. Ultraheliseadmed võimaldavad tuvastada esemeid, mõõta kaugusi, süvapuhastada, aidata tootmisel ning parandada arstiabi ja ravi. Kasutamine laieneb jätkuvalt koos ultrahelitehnika komponentide valmistamisel saavutatava eduga. Need pakuvad sageli vähem invasiivset ja odavamat alternatiivi.
Huvitav ja populaarne ultrahelivahemiku tarbijarakendus oli polaroidkaamera. See tehnoloogia võeti mitmesuguste ultrahelitoodete aluseks.
Ultrahelipuhastus
Seda, millisel hetkel ultraheli puhastustehnoloogias rakendust leidis, on raske tuvastada. Ajaloost on teada, et 1950. aastate paiku töötasid esimesed ettevõtted Ameerika Ühendriikides ja Ühendkuningriigis välja mõned esimesed ultraheli-puhastussüsteemid.
Esimesed odavad kodumasinad tulid turule umbes 1970. aastal. Ultrahelipuhastuse levinumad kasutusalad olid meditsiinivarustuse steriliseerimine, ehete puhastamine, radioaktiivse varustuse saastest puhastamine, ülitäpsete metallosade puhastamine. Alates 1990-ndatest on ultrahelitehnoloogia kiiresti arenenud. Moodsad ultrahelisüsteemid suudavad osi puhastada laiemal sagedusalal ja täpsemini. Saab valida agressiivse puhastamise sagedusi ja sagedusi, millega puhastada õrna puhastust nõudvaid osi ja materjale.